Váš košík
0 ITEMS ON YOUR CART
Medzisúčet:
€ 0

príbeh jedného náradia

Prečo LUFTERA?

Volám sa Timotej Szabo a som organický roľník.

Pracujem na rozličných pozemkoch a pôdach. Od tvrdej ílovice až po viate piesky. Téma zhutnenia pôdy a následnej regenerácie je na samostatnú kapitolu, pokúsim sa opísať môj príbeh v skratke:

Jeden z pozemkov, kde pestujem koreninovú papriku, na ktorú sa špecializujem je záhrada pri dome, v strede dediny, cca 200 m vzdušnou čiarou od viatej pieskovej duny, na Dolniakoch :)

Pre mojich príbuzných z Horniakov, je to “ohromne ľahká a sypká zem” . To je na prvý pohľad.
Nikdy som si nemyslel , že piesková pôda môže nadobudnúť stav, kedy sa “ lámu motyky” alebo kedy aj koreň univerzálneho perforátora - Pichliač roľný - zmení smer rastu koreňa z vertikálneho na horizontálny!


Trochu z histórie: v záhradách pri dome, tu kde žijem, boli skoro všade 30 metrové fóliovníky, ktoré boli pravidelne orané 700 kg malotraktormi typu TK. Technika orby v takomto priestore - v úzkom 6-8 m fóliovníku, spôsobovala zhutnenie pôdy v hĺbke 15-17 centimetrov.

Pri mojom prechode na organické pestovanie, som hľadal správny technologický postup. Učím sa pomaly, nie vždy som vedel zmenežovať nájomného oráča, skúšal som aj ručným malo-traktoríkom čo to poorať, skúšal som aj neorať, hnojil som na jeseň, alebo kompostoval na jar, ale sypkosť - mechanické rozrušenie pri príprave pôdy som vedel dosiahnuť v horizonte spomínaných 15-17 cm.

Popri ostatnom štúdiu o organickom pestovaní a regeneratívnych krokoch na spracovanie pôdy, som sa naučil aj metódu kvalitatívnej analýzy, pomocou ktorej viem určovať vzťahy medzi tromi hlavnými komponentami pôdy: minerály, organická hmota a mikrobiota. Táto metóda sa volá chromatografia pôdy (na horizontálny papier). Aj táto analýza mi potvrdila, že tá “ohromne ľahká” pôda, môže byť zhutnená a v tej súvislosti nedostatočne osídlená tou časťou mikrobioty, ktorá vyžaduje aeróbne prostredie.

Niekedy v roku 2018 som diskutoval s priateľom a autorom systému Agrokruh, o neobracaní pôdneho profilu a o náradí, ktoré je známe z anglicky hovoriacich krajín pod názvom broadfork. Vtedy som tejto téme nevenoval obzvlášť veľkú pozornosť.

Potreboval som ešte viac pochopiť rozner zhutnenia mojej pôdy a sledovať indikačné buriny. Ich prítomnosť hlásila, okrem iného: “sme tu preto, lebo je to tu zhutnené!“ Konkrétne som mal silný tlak Erigeron canadensis. Dlhý kolovitý koreň predurčuje túto rastlinu na perforáciu zhutnenej a zdegradovanej pôdy.

Ako som sa postupne učil, tak som robil rôzne sondy a pozorovania a sledoval som “až pokiaľ“ to mám zlé. Zistil som, odkiaľ to mám ešte horšie!

K tomu všetkému sa pridružili aj externalilty: traktorista nedvíha telefón, zranenie na ruke mi nedovoľuje pracovať s pluhom ťahaným na navijak a zrazu je tu aj obmedzenie pohybu.

Raz som sa náhodne dostal na jedno políčko, uvidel som tam “niečo doma pozvárané” a vtedy to prišlo! POTREBUJEM moje vlastné prevzdušňovacie vidly!

Urobil som doma prototyp 1, z odrezkov. Dostatočná! To je málo.
Motivovaný dátumom a potrebou pripraviť pôdu pre moju výsadbu papriky, rýchlo som kúpil nový materiál. Zmenil som pár detailov a vyšlo to! Prototyp 2 bol na svete!

Nástroj som použil na prípravu mojej pôdy. Jeden kus prototypu som ponúkol kolegovi, pestovateľovi zeleniny, ktorý má úplne inú pôdu a lokálnu situáciu. Podal som mu nástroj so slovami: tu máš, zapisuj všetky chyby!

Jediné čo urobil navoskoval drevené násady a dal ušľachtilý výzor nástroju.

Epilóg

S radosťou Vám predstavujem prevzdušňovacie vidly slovenskej výroby, testované na piesčitých degradovaných záhradách a aj na ílovo-sprašových hlušinách. S týmto nástrojom dokážu bez väčšej námahy pracovať aj dámy, vyššie, či nižšie. Urobili sme si anketu ako sa s nástrojom pracuje. Záver je výborná UNI veľkosť, s ktorou je radosť pracovať.

Počet a veľkosť hrotov je navrhnutý cielene. Aktivita nástroja v pôde je prírode blízka. Pdoporuje nielen bohatú úrodu, ale aj krásu a stabilitu záhonu ako ekosystému. Máme odskúšané, že nástroj vydrží záber na menšie aj väčšie plochy. Jeho parametre (napr. šírka a váha) robia pri správnej technike práce vítaného pomocníka pri regenerácii pôdy.

Pokračovať na hlavnej stránke
 Kúpiť teraz
Digital Delivered.

We are a global design agency specialising in the art of brand storytelling. We craft digital, graphic and 3 dimensional thinking, to create category leading brand experiences that have meaning, relevance and deliver extraordinary value.